Planując ocieplenie budynku warto wybrać opcję, która zapewni dobrą termoizolację i jednocześnie pozwoli na oszczędności w zużyciu energii. Na to pozwoli termomodernizacja przy pomocy styropianu.

Co należy wiedzieć o termomodernizacji?

Ocieplanie styropianem może być stosowane zarówno w budynkach
wznoszonych, jak i na tych już istniejących – poddawanych termomodernizacji.

Wykorzystanie tego materiału jest rozwiązaniem dobrym, ponieważ styropian:
– jest lekki,
– ma małą nasiąkliwość,
– ma niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej,
– nie traci właściwości termoizolacyjnych pod wpływem krótkotrwałego zawilgocenia nie traci właściwości termoizolacyjnych,
– posiada dobre parametry mechaniczne,
– nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia.
Jeśli chodzi o sam proces termomodernizacji, to przed jego rozpoczęciem zawsze należy przygotować projekt uwzględniający
analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych (aby później nie doszło do trwałego zawilgocenia). Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie podłoża: które musi być równe, gładkie, oczyszczone i odpylone. Standardowe prace związane z termomodernizacją budynku obejmują: montaż i wygładzanie płyt styropianowych, nakładanie zaprawy i siatki, „obróbki” wokół dachu i parapetów oraz nakładanie tynku. Koszt ich wykonania zależny jest od metrażu ścian zewnętrznych budynku, wykorzystywanych materiałów i oczywiście od samej ekipy wykonującej pracę. Przeciętne ceny to wynagrodzenie rzędu 30-50 złotych za każdy metr kwadratowy. Przy zakupionych wcześniej materiałach prace trwają zaś ok. 3-4 tygodnie.

Precyzyjne cięcie styropianu

Aby termomodernizacja budynku była szybka i bezproblemowa, bardzo istotną kwestą jest precyzyjnie cięcie styropianu w trakcie prac związanych z dociepleniem. Do tego celu warto użyć sprawdzonych sposobów. Najlepszą opcją będzie tutaj wybranie odpowiedniej maszyny do cięcia, która będzie funkcjonalna, a zarazem prosta w obsłudze. Bardzo ważne jest również to, by taka przecinarka mogła pracować w różnych warunkach, nie wytwarzając zarazem drobnych kulek styropianu (które potrafią skutecznie zabrudzić miejsce pracy). Takie właśnie maszyny można znaleźć w sklepie internetowym firmy RemonTech Jacek Gwizdała, ul. Siemaszkowej 21, 85-790 Bydgoszcz – https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/. Oferta obejmuje tam sprzęty, które pozwalają na dokładne cięcie styropianu (oraz styroduru). Są to maszyny umożliwiające ustawienie np. różnych kątów cięcia (w pionie i poziomie), w zakresie do kilkudziesięciu stopni. Pozwalają one też na cięcie materiału o różnych długościach i grubościach. Bardzo wygodne jest to, że są to sprzęty ze śrubami zaciskowymi prowadnicy, dzięki czemu mogą zablokować ruchome ramię na wybranej wysokości. Mają też dobrze zabezpieczony blat roboczy i wyłącznik chwilowy, który zabezpiecza tnący drut oporowy przed zbyt szybkim przepaleniem (zwiększając zarazem bezpieczeństwo pracy). Istotne jest również to, że transformator przygotowany jest tak, by działać w różnorodnych warunkach termicznych, ułatwiając dokładne i bardzo szybkie cięcie styropianu – ułatwiając tym samym (i przyspieszając) wszystkie zaplanowane prace termomodernizacyjne.

Wskazówka dla osób zainteresowanych termomodernizacją. Istotną część inwestycji, która ma wpływ na efektywność mają szczelne okna i drzwi. Warto więc zadbać o to, by w domu albo mieszkaniu pojawiły się nowoczesne okna drewniane i drzwi.