Systemy ERP to narzędzia, które stosowane są do zarządzania wzrostem w danej firmie. Zarządzanie to odbywa się na dynamicznie zmieniającym się rynku. Na rynku można znaleźć systemy różnych firm. Za przykład może posłużyć Enova. ERP powinny dawać możliwość elastycznego dopasowania się do otoczenia przy jednoczesnym braku ograniczania potencjału firmy. Jakich sygnałów nie należy lekceważyć? Czy warto rozglądać się za innymi narzędziami?

Czy warto kupować system ERP na początku działalności?

Szybki rozwój firmy może niestety w wielu przypadkach przekroczyć możliwości systemów ERP, jeżeli zostanie on wprowadzony na wczesnym etapie działalności. Często nie tylko ogranicza on koszty, ale również generuje koszty często większe, niż konieczne. Często zdarza się tak, że z tego typu systemu firma zwyczajnie wyrasta, niczym z garnituru, który był szyty na miarę. Jeżeli wzrasta liczba użytkowników, a co za tym idzie koszty serwisowe lub też generowane są większe wydatki związane z funkcjonalnością w porównaniu do poprzednich lat to moment, kiedy warto zastanowić się nad zmianą. Systemy klasy ERP powinny dawać możliwość naturalnego skalowania. Dodatkowo powinny nie ograniczać możliwości firmy i wspierać ją na każdym możliwym kroku.

Zoptymalizowanie kosztów utrzymania

ERP i jego rynki w Polsce konsolidują się w sposób wyraźny. Lokalne rozwiązania są bardzo silnie wspierane przez globalne systemy. Główną ich domeną jest zwiększanie standardów bezpieczeństwa danych. Ważny jest rozwój systemu, który wypada znacznie taniej, niż jakichkolwiek innych przeciwników na rynku. Popularne w Polsce jest ocenianie projektu wyłącznie dzięki wskaźnikowi TCO przy jednoczesnym pominięciu wskaźnika TEI. Wskaźnik ten pozwala określić koszty związane ze stroną oraz przewidzieć zyski w przyszłych miesiącach, które mogą być wynikiem oszczędności lub wzrostem rentowności dzięki optymalizacji wszelkich kosztów produkcji. Jego funkcjonowanie może zostać porównane do przygotowywania prognoz przepływów pieniężnych przy pominięciu oczekiwanych wpływów, jakie napłyną. Warto o tym pamiętać.