Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, jak ważny dla człowieka jest tlen. Zdrowy organizm jest w stanie pobierać z otoczenia odpowiednią ilość tego pierwiastka, istnieją jednak choroby, które mocno ten proces ograniczają. W takich przypadkach pacjenci muszą być poddawani stałej terapii tlenowej, która pozwala im na normalne funkcjonowanie.

Czym jest koncentrator tlenu i jak działa?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym, którego zadaniem jest dostarczenie pacjentowi tlenu o odpowiednim stężeniu. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby stężenie to było możliwie jak najwyższe, przyjmuje się, że powinno ono oscylować powyżej 90 %. W przypadku nowych urządzeń istnieje możliwość osiągnięcia stężenia na poziomie nawet 95%, co z punktu widzenia pacjenta daje jeszcze lepsze rezultaty terapii. Przy zakupie warto kierować się marką producenta koncentratora, na rynku dostępnych jest wiele tanich urządzeń sprowadzanych z Chin, które w żadnym wypadku nie dają oczekiwanych rezultatów. Jeżeli zatem koncentrator tlenu ma spełniać swoją rolę, czyli pobieranie tlenu z powietrza i zagęszczanie go do poziomu 95% konieczny jest zakup nowoczesnego urządzenia o najwyższej jakości.

Jak wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

Decydując się na zakup koncentratora powinniśmy zapoznać się z dostępną ofertą. W chwili obecnej wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń: stacjonarne oraz przenośne.

W przypadku koncentratora stacjonarnego mamy do czynienia z urządzeniem dość ciężkim i masywnym. Zasilany jest on prądem z sieci, najczęściej znajduje się na wyposażeniu szpitali, jednak w warunkach domowych również można z niego korzystać. W przypadku korzystania z koncentratora zmuszeni jesteśmy do przebywania w jednym miejscu, przemieszczanie możliwe jest tylko na długość przewodu łączącego urządzenie z maską tlenową.

Koncentrator przenośny jest natomiast zdecydowanie mniejszy i bardziej poręczny. Dodatkowo istnieje możliwość zasilania poprzez akumulatory i baterie, dzięki czemu pacjent swobodnie się porusza. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które chcą prowadzić aktywny tryb życia, normalnie pracować, spotykać się ze znajomymi i wychodzić z domu.

Wybrany typ koncentratora można kupić w sklepach medycznych. Przykładowe adresy to https://tlenwdomu.pl/ i https://24medyczny.pl/.