Jak zarejestrować firmę?

3
257
firma

Rejestracja własnej działalności to marzenie wielu osób, zwłaszcza ludzi młodych lub zmęczonych pracą etatową. Wiele z nich przypuszcza, że to coś trudnego, wymagającego załatwienia wielu skomplikowanych spraw urzędowych. Tymczasem założenie własnej firmy przeprowadzić można w kilku prostych krokach – niektóre z nich zrealizować można nie wychodząc z domu, korzystając z internetu. Własną firmę założyły przecież miliony Polaków.

Przed zarejestrowaniem firmy musimy wybrać jej nazwę – powinien to być wybór przemyślany, zwłaszcza gdy nazwa będzie miała znaczenie marketingowe. Istnieje wiele rodzajów przedsiębiorstw (formy prawne takie jak spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), większość z nas zakłada jednak jednoosobową działalność gospodarczą. Najtrudniejszym i najważniejszym zadaniem jest wybór formy opodatkowania. Większość firm wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wiele firm wybiera opodatkowanie liniowe (prostsze i nieco niższe, ale nie dające możliwości najważniejszych odpisów podatkowych). Niektóre rodzaje działalności gospodarczej mają możliwość wyboru opodatkowania za pomocą ryczałtu lub karty podatkowej – jest to zazwyczaj korzystne, ale dotyczy niewielkiego grona przedsiębiorców.

Kolejnym krokiem jest wybór numeru PKD, określającego profil prowadzonej przez nas działalności. Kod PKD łatwo odnaleźć dzięki prostym wyszukiwarkom, np. www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd. Możemy wybrać też kilka różnych kodów. Zgromadzone dane wystarczą nam do wypełnienia formularza CEIDG-1. Formularz ten składamy poprzez stronę internetową CEIDG. Po rejestracji przedsiębiorstwa należy także postarać się o zgłoszenie do ZUS oraz o rejestrację VAT (w przypadku płatników VAT), a w przypadku niektórych firm także o rejestrację kasy fiskalnej. Nie jest konieczne staranie się o nowe numery NIP i REGON. Koniecznością jest wpłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, przez pierwszych sześć miesięcy funkcjonowania firmy płacimy jednak tylko składki na ubezpieczenia zdrowotne, a przez pierwsze dwa lata działalności korzystamy z preferencyjnej wysokości składek emerytalnych i innych.

Osoby niedoświadczone lub mające trudności ze znalezieniem pomocy fachowej mogą przy rejestracji własnego przedsiębiorstwa korzystać z usług księgowych i banków. Wielu księgowych, a także niektóre placówki bankowe, oferuje tego rodzaju usługi bezpłatnie. Często możemy liczyć też na korzystne zniżki w usługach księgowych lub na promocje w bankach. Pamiętajmy, że do prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest koto firmowe. Przydatne do rozpoczęcia działalności gospodarczej są także pieczątka firmowa, telefon firmowy, firmowy adres e-mail czy strona internetowa – nie są one jednak konieczne.

3 KOMENTARZE

  1. Rejestracja firmy nie jest niczym skomplikowanym. Ogranicza się w zasadzie do wypełnienia formularza. Mimo to warto przemyśleć m.in. nazwę, czy wybór formy opodatkowania a ewentualne nieścisłości konsultować.

    Pozdrawiamy
    Optymalni Rzeszów
    https://optymalni.rzeszow.pl/

  2. Na pewno biuro księgowe również może nam pomóc dopełnić wszystkich formalności. Dodatkowo są portale, gdzie cała procedura jest szczegółowo opisana. Warto korzystać z dostępnych źródeł wiedzy.

  3. Samo zarejestrowanie firmy obecnie jest jest trudne, ale jej prowadzenie i dbanie o klientów oraz ich zdobywanie jest kluczowe i do łatwych nie należy. Jest obecnie wiele możliwości reklamy w tym np. trochę zapomniane ulotki, które świetnie się sprawdzają w przypadku firmy stacjonarnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here