termomodernizacja

Termomodernizacja – szybkie cięcie styropianu

Budownictwo

Planując ocieplenie budynku warto wybrać opcję, która zapewni dobrą termoizolację i jednocześnie pozwoli na oszczędności w zużyciu energii. Na to pozwoli termomodernizacja przy pomocy styropianu.

Co należy wiedzieć o termomodernizacji?

Ocieplanie styropianem może być stosowane zarówno w budynkach
wznoszonych, jak i na tych już istniejących – poddawanych termomodernizacji. Wykorzystanie tego materiału jest rozwiązaniem dobrym, ponieważ styropian:
– jest lekki,
– ma małą nasiąkliwość,
– ma niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej,
– nie traci właściwości termoizolacyjnych pod wpływem krótkotrwałego zawilgocenia nie traci właściwości termoizolacyjnych,
– posiada dobre parametry mechaniczne,
– nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia.
Jeśli chodzi o sam proces termomodernizacji, to przed jego rozpoczęciem zawsze należy przygotować projekt uwzględniający
analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych (aby później nie doszło do trwałego zawilgocenia). Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie podłoża: które musi być równe, gładkie, oczyszczone i odpylone. Standardowe prace związane z termomodernizacją budynku obejmują: montaż i wygładzanie płyt styropianowych, nakładanie zaprawy i siatki, „obróbki” wokół dachu i parapetów oraz nakładanie tynku. Koszt ich wykonania zależny jest od metrażu ścian zewnętrznych budynku, wykorzystywanych materiałów i oczywiście od samej ekipy wykonującej pracę. Przeciętne ceny to wynagrodzenie rzędu 30-50 złotych za każdy metr kwadratowy. Przy zakupionych wcześniej materiałach prace trwają zaś ok. 3-4 tygodnie.

Precyzyjne cięcie styropianu

Aby termomodernizacja budynku była szybka i bezproblemowa, bardzo istotną kwestą jest precyzyjnie cięcie styropianu w trakcie prac związanych z dociepleniem. Do tego celu warto użyć sprawdzonych sposobów. Najlepszą opcją będzie tutaj wybranie odpowiedniej maszyny do cięcia, która będzie funkcjonalna, a zarazem prosta w obsłudze. Bardzo ważne jest również to, by taka przecinarka mogła pracować w różnych warunkach, nie wytwarzając zarazem drobnych kulek styropianu (które potrafią skutecznie zabrudzić miejsce pracy). Takie właśnie maszyny można znaleźć w sklepie internetowym firmy RemonTech Jacek Gwizdała, ul. Siemaszkowej 21, 85-790 Bydgoszcz – http://www.maszynadocieciastyropianu.pl/. Oferta obejmuje tam sprzęty, które pozwalają na dokładne cięcie styropianu (oraz styroduru). Są to maszyny umożliwiające ustawienie np. różnych kątów cięcia (w pionie i poziomie), w zakresie do kilkudziesięciu stopni. Pozwalają one też na cięcie materiału o różnych długościach i grubościach. Bardzo wygodne jest to, że są to sprzęty ze śrubami zaciskowymi prowadnicy, dzięki czemu mogą zablokować ruchome ramię na wybranej wysokości. Mają też dobrze zabezpieczony blat roboczy i wyłącznik chwilowy, który zabezpiecza tnący drut oporowy przed zbyt szybkim przepaleniem (zwiększając zarazem bezpieczeństwo pracy). Istotne jest również to, że transformator przygotowany jest tak, by działać w różnorodnych warunkach termicznych, ułatwiając dokładne i bardzo szybkie cięcie styropianu – ułatwiając tym samym (i przyspieszając) wszystkie zaplanowane prace termomodernizacyjne.

1 thought on “Termomodernizacja – szybkie cięcie styropianu

  1. Termomodernizacja jest niezwykle istotna. Dotyczy to zarówno nowo budowanych, jak i starych budynków. Każdy, kto chce zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej, powinien zwrócić uwagę na tego typu rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *